Aprašymas
Čiobrelių eterinis aliejus
Eterinis čiobrelių aliejus gaminamas iš vaistinių čiobrelių (Thymus vulgaris L.) žydinčių viršūnių ir lapų hidrodistiliacijos metodu.
Čiobrelių vartojimo istorija labai sena. IV tūkstantmetyje prieš Kristų šumerai vartojo šiuos augalus gydymo tikslais. Senovėje juos naudojo lavonų balzamavimui, taip pat sergant epilepsija, virškinimo gerinimui, nuo gyvačių įkandimo, nuo utėlių, gydė marą, paralyžių, raupsus, melancholiją, vartojo ir kaip smegenų veiklos stimuliatorių. Pirmojo pasaulinio karo metu čiobrelius vartojo ligoninėse kaip dezinfekcijos priemonę. Senovės Romos kariai prieš mūšį maudydavosi čiobrelių voniose, nes čiobrelių aliejus sustriprina norą veikti, suteikia drąsumo, įkvepia pasitikėjimą savimi.
Šiuolaikinė daugelio šalių medicina vartoja čiobrelių vaistažoles ir eterinį čiobrelių aliejų.
Pagrindinės eterinio čiobrelių aliejaus savybės, dėl kurių jis vartojamas aromaterapijoje: skatina kapiliarinę kraujo apytaką, tonizuoja nervų sistemą, aktyvina protinę veiklą, kelia apetitą, gerina skrandžio darbą, stimuliuoja leukocitozę sergant infekcinėmis ligomis, taip pat pasižymi hipertenziniu, antispazminiu, atsikosėjimą lengvinančiu, šlapimą varančiu, prakaitavimą skatinančiu, mažinančiu pilvo pūtimą, kirmėles varančiu, migdomuoju, antitoksiniu, niežulį naikinančiu, priešreumatiniu, insekticidiniu poveikiu, yra žarnyno, plaučių ir šlapimo sistemos antiseptikas.
Eterinis čiobrelių aliejus yra vienas iš stipriųjų eterinių aliejų, todėl vartojamas nestipriomis koncentracijomis. Jis mažina pervargimą ir neurasteniją, padeda atsistatyti jėgoms po ilgos ligos, didina dėmesio sukoncentravimą. Šis aliejus naudojamas inhaliacijoms, yra puiki antiseptinė priemonė gydant respiracines ligas: išnyksta kosulys, uždegiminiai bronchų, trachejos, plaučių procesai, lengviau pasišalina skrepliai. 10 ml spiritinio eterinio čiobrelių aliejaus tirpalo (3-5 lašai į 10 ml etilo spirito) yra puiki gerklės ir ryklės skalavimo priemonė sergant angina ir dantenų uždegimu.
Eterinis čiobrelių aliejus, vartojamas įvairiais būdais (vonios, masažas, įtrynimai, aromatinės lempos), stimuliuoja limfos ir kraujo apytaką, malšina reumatinius, raumenų bei sąnarių skausmus, stiprina imuninę sistemą, pašalina pabrinkimus, priešmenstruacinį sindromą, normalizuoja žemą kraujospūdį, išvaduoja nuo depresijos, protinio ir fizinio pervargimo. Kosmetikoje ir dermatologijoje kremai, tonikai, losjonai, šampūnai su eteriniu čiobrelių aliejumi stabdo ankstyvąjį plikimą, plaukų slinkimą, pleiskanų atsiradimą, pagerina odos būklę esant pūlinukams, egzemai, dermatitui, sumušimams, vabzdžių įkandimams. Mišiniu iš 5 lašų eterinio čiobrelių aliejaus ir 10 ml pagrindinio aliejaus rekomenduojama patepti niežų pažeistą odą. Esant pedikuliozei, plaukai plaunami mišiniu iš 7 lašų eterinio čiobrelių aliejaus ir 20 ml šampūno.
Vartojimo būdai ir dozės
Voniai: 3-5 lašai (lašus ištirpinti stiklinėje kefyro, jogurto, pieno ar grietinėlės, ar valgomajame šaukšte augalinio aliejaus, ar sumaišyti su trupučiu medaus).
Masažui: 3 lašai į 10 ml pagrindinio augalinio aliejaus.
Įtrynimui: 5 lašai į 10 ml pagrindinio aliejaus.
Inhaliacijai: 1-2 lašai į 1 l karšto ar šalto vandens (3-5 min., 3-5-7 dienas).
Kosmetikai: 3 lašai į 5 g kremo, toniko, šampūno ar losjono.
Aromatinei lempai: 3-5 lašai 5 m2 patalpos ploto.
DĖMESIO!
Nevartoti nėščiosioms ir sergantiems kepenų, inkstų, širdies ligomis, epilepsija.
Prieš vartojimą atlikti eterinio čiobrelių aliejaus toleravimo testą.
Vartoti tik išoriškai!