pirciupasaulis logo

Pirties statyba ir įrengimas savarankiškai

Kaip statyti pirtį, nesugriaunant darnos su Gamta ir jos įstatymais? Kartų kaita, kasdieniai rūpesčiai ir skuba lėmė, kad buvo prarastos šios žinios, tačiau gamtos dėsniai išliko. Kiekvienas statinys yra pripildytas gyvybinės energijos, dvasios ir sąmonės. Šie dvasinės srities dalykai skiriasi nuo mums įprastų, apčiuopiamų, tačiau į juos dera įsiklausyti, jeigu jau statome tokį pastatą, kuris kadaise laikytas svarbiu tarsi šventykla.

Kiekvienas pats turi pasirinkti, kokią statys pirtį, kaip ir kur. Kiekvieno žmogaus skonis ir galimybės skiriasi, todėl reikia stengtis pajusti ir atrasti būtent tau tinkamą informaciją. Galima statyti tradicinę pirtį, kokią kadaise statė protėviai. Tačiau mūsų laikais atsirado naujų statybinių medžiagų, naujų galimybių. Turbūt geriausia būtų iš protėvių perimti visą naudingą patirtį ir pritaikyti savo šių dienų žmogaus poreikiams. Neverta krimstis, jei vietoj išsvajotos rastų pirtelės tegalėsite įsirengti kuklų pirties kampelį namo rūsyje. Kur kas geriau turėti net ir menką pirtelę nei jokios.

 

 Pirties statybinės medžiagos

 

Pirties apdailai tinkamiausios būtų liepos, drebulės ir juodalksnio dailylentės.

Geriausiai pirties įrengimui  tinka liepa. Mat liepos mediena – porėta, lengvai „kvėpuoja“, todėl gerai pašalina sunkią, nešvarią energiją. Net ir mažose liepinėse pirtyse išlieka erdvumo pojūtis ir malonus kvapas. Tačiau liepa – gana retas medis. Rusijoje liepines pirtis kadaise statydavo tik carams ir aukštiems valdininkams.

Drebulė – irgi lengvas bei poringas medis. Jos mediena lengvai „kvėpuoja“, išvalydama pirtį nuo kenksmingų dalykų.

Juodalksnis – rečiau naudojama mediena, nes yra kieta ir greitai ikaistanti. Ja daugiausia naudoja pagražinimams iterpti.

Pirties patalpų skaičius priklauso nuo statytojo galimybių. Mažiausiai pirčiai reikalingas prieangis – drabužinė ir pėrykla. Jei galimybės didesnės, tuomet pirtyje turėtų būti prieangis, drabužinė, poilsio kambarys, pėrykla, dušo patalpa, baseinas, masažo patalpa ir kūrykla.

 

Pėrykla. Nebūtina statyti erdvią pėryklą, nes vanojimo procesas yra individualus, todėl čia vienu metu nesusirenka daug žmonių. Optimalus pėryklos dydis – 3 – 7 kvadratiniai metrai. Kuo mažesnė pėrykla, tuo lengviau joje palaikyti reikiamą temperatūrą. Kadangi pėrykloje daugiau drėgmės, galinčios pakenkti medinėms pastato detalėms, tai šios patalpos ventiliacija turėtų būti itin gera.

 

Pirties gultai. Pirties gultai gaminami iš liepos, drebulės arba juodalksnio lentų. Jokiu būdu negalima naudoti ąžuolo ar kitų kietų medžių lentų, nes jos per daug įkaista, ant tokio gulto galima nusvilti! Gultai gali būti vieno, dviejų arba trijų lygių. Apatinis gultas negali būti žemesniame lygyje nei įkaitę akmenys.

 

Pirties krosnelė. Pirties krosnelė – tai pirties siela. Krosnelė teikia šilumą ne tik pėryklai, bet ir kitoms patalpoms. Taigi krosnelės galingumas turi būti toks, kad jo pakaktų pirčiai išdžiovinti po pėrimosi. Šiais laikais gaminamos ir elektrinės, ir įvairių konstrukcijų (periodinio ar nuolatinio veikimo) malkomis kūrenamos krosnys. Pirties krosnelėms netinka bet kokie akmenys. Juk kūrenant jie turi nesiplėsti ir netrūkinėti. Paprastai naudojami vulkaninės kilmės akmenys, atsparūs dideliems temperatūros pokyčiams. Patirtis rodo, jog teisingai parinkti akmenys taip gali tarnauti bent 10 metų. Pirties krosnį patartina kūrenti sausomis ir geromis malkomis, nes, didinant kaitrą, susidarantis garas priklauso ir nuo to, ar malkos tokiai krosniai tinka. Geriausios yra lapuočių medžių malkos, pavyzdžiui, alksnio arba beržo.

 

Būsimos pirties projektavimas

 

Prieš pradedant planuoti pirtį, verta kuo tiksliau apgalvoti ir nustatyti pirties paskirtį, įsivaizduoti jos būsimą naudojimosi „scenarijų". Tai padės išvengti išplanavimo klaidų, kurios dažnai iškyla į „paviršių“ tik pradėjus naudotis pirties patalpomis. Pasirinkti geriausią pirties išplanavimą bei jos įrangą nėra lengva. Reikia atsižvelgti ne tik į kainos ir kokybės santykį, bet ir į savo poreikius, vizijas (naudojimosi prasme: patogumą, komfortą...). Taip pat planuojant pirtį, bei rengiant projektą, svarbi ir Jūsų asmeninė patirtis, intuicija. Jie geriausi patarėjai. Visa kita yra tik specialistų rekomendacijos. Bet į jas taip pat reikėtų atsižvelgti norint, kad pirtis būtų kuo kokybiškesnė ir teiktų kuo daugiau kokybiško poilsio ir ,žinoma, džiaugsmo.
Planuojant pirtį reikės nutarti, kokio dydžio pirties norite. Taip pat kokios paskirties papildomų patalpų Jums reikės. Toliau reikės pasirinkti tinkamiausią įrangą, pradedant nuo pirties krosnelės, bei aptariant kitus reikalingus įrenginius. Na, o tada jau planuoti inžinerinius tinklus, interjerą ir eksterjerą.

 

Pirties projektas

 

Kyla klausimų, ar pirties statybai tikrai reikalingi projektai? Tikrai taip.

Net ir tuo atveju, kai statoma nedidelė tradicinė pirtis, gali tekti daryti ne visai standartinius sprendimus. Projektas padeda pajusti visumą jau popieriuje, matant brėžinius. Nes svarbiausia, kad svarbūs klausimai iškiltų dar projektuojant, o ne jau pirties statymo metu. Geriausia kai pirties projektą ruošia pirties žinovas, o ne architektai, kurie dažnai nežinodami daugybės niuansų, padaro brėžinius, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo tvarkingi, bet iš tiesų yra netaisyklingi. Tai pasimato pirtinantis tokiose pirtyse. Juo labiau jei tai garinė pirtis, kuri yra ne tik patalpa, o sudėtingas technologinis įrenginys, skirtas gero komfortiško mikroklimato sudarymui. Perkant medžiagas mūsų salonuose, mūsų projektų vadovai visada mielai pakonsultuos, patars, paaiškins, nepaleis Jūsų su netaisyklingomis, blogomis mintimis galvoje. Mūsų tikslas, jog klientas išeitų patenkintas gauta produkcija, įrengimu, bei aptarnavimu. Taip patardamas draugams ir užsukdamas pas mus dar kartą, ir dar kartą. Mes ne tik galime Jums įrengti pirtį, bet galime ir sukomplektuoti visas reikiamas medžiagas Jūsų būsimai pirčiai, jog patys galėtumėte įsirengti. (taisyklingai, pagal visas instrukcijas ir nurodymus).

Mūsų komanda konsultuoja ir dirba su kiekvienu klientu individualiai tam, kad būsimieji pirčių savininkai turėtų galimybę įvertinti savo pirties sumanymus ir paversti juos realiais pirties projektais. Mūsų specialistai gali padėti parengti naują geros pirties projektą ir net koreguoti, rekonstruoti jau esamą. Šių paslaugų tikslas yra sudaryti kiekvienam, norinčiam įsirengti nuosavą pirtį klientui, galimybę realizuoti savo norus ir vizijas praktikoje. Mūsų projektuose ypač daug dėmesio skiriama tam, kad būtų sudarytos visos sąlygos kokybiškam kaitinimuisi, pėrimuisi ir pirtininko darbui. Tokiose pirtyse garas būna geras, ji būna ekonomiška ir saugi naudotis.