Aprašymas
Rozmarinų eterinis aliejus
Eterinis rozmarinų aliejus gaminamas iš kvapiųjų rozmarinų (Rosmarinus officinalis L.) lapų iš šakelių hidrodistiliacijos metodu. Rozmarinai daugiausia paplitę Ispanijoje, Prancūzijoje, Jugoslavijoje, Italijoje ir Tunise. Eterinis rozmarinų aliejus aromaterapijoje laikomas vienas iš vertingiausių aliejų. Jau labai seniai rozmarinai vartojami fitoterapijoje. Jis tinka žmonėms, turintiems sumažėjusį arterinį kraujo spaudimą, todėl eterinio rozmarinų aliejaus neturi vartoti žmonės, turintys aukštą kraujo spaudimą.
Eterinis rozmarinų aliejus pasižymi skausmą mažinančiomis, antispazminėmis savybėmis, todėl jis efektyvus esant įvairioms traumoms, reumatui, raumenų skausmui ir spazmams; puiki priemonė kitą dieną po ilgų ir intensyvių pratimų, nes užkerta kelią raiščių patempimui.
Eterinis rozmarinų aliejus gerina kraujotaką, tonizuoja venų sienelių raumenis, numalšina varikozinių venų uždegimą ir flebitą.
Eterinis rozmarinų aliejus normalizuoja virškinimo trakto veiklą ir padeda esant kolitui, dispepsijai bei vidurių užkietėjimui, pašalina tulžies stazinius reiškinius, netgi skatina tulžies akmenų tirpimą ir smėlio pasišalinimą, toksinų iš audinių pasišalinimą, sumažina skysčių susilaikymą organizme, padeda nuo celiulito.
Didelis eterinio rozmarinų aliejaus privalumas jo stiprus antiseptinis poveikis peršalimo ligoms, bronchitui, kosuliui ir astmai.
Veikdamas tiesiogiai centrinę nervų sistemą, eterinis rozmarinų aliejus pagerina emocinę būklę, panaikina apatiją, depresiją, padeda esant protiniam pervargimui ir susilpnėjusiai atminčiai. Dermatologijoje eterinis rozmarinų aliejus vartojamas esant įvairioms odos ligoms: dermatitui ir egzemai, inkštirams ir pūliniams, užkrėstoms žaizdoms. Kosmetologijoje šis aliejus vartojamas visų pirma plaukų slinkimui sustabdyti, nes jis stiprina plaukų šaknis ir stimuliuoja jų augimą bei pašalina pleiskanas. Tonizuoja odą, ypač tinka riebiai odai.
Indikacijos:
aterosklerozė, reumatas, raumenų skausmas ir spazmai, varikozinis venų išsiplėtimas (jai nėra mazgų ir uždegimo), sumažėjęs kraujo spaudimas;
frigidiškumas, impotencija;
skausmingos menstruacijos, ciklo sutrikimai;
tulžies akmenligė, kolitas, vidurių užkietėjimas, gastroenteritas;
astma, bronchitas, sinusitas, kokliušas, peršalimo ligos;
migrena, galvos skausmai, neuralgija;
stresas, isterija, protinė įtampa, atminties susilpnėjimas;
celiulitas, antsvoris;
pleiskanos, plaukų slinkimas, pedikuliozė;
egzema, dermatitas, odos pažeidimai, riebi oda.
Vartojimo būdai ir dozės
Voniai: 8-10 lašų (lašus ištirpinti stiklinėje kefyro, jogurto, pieno ar grietinėlės, ar valgomajame šaukšte augalinio aliejaus, ar sumaišyti su trupučiu medaus).
Masažui: 4-6 lašai į 20 g pagrindinio masažo aliejaus (simondsijų, persikų, migdolų, abrikosų, kviečių gemalų, kedrų riešutų). Namų sąlygomis kaip pagrindinis masažo aliejus geriausiai naudoti kukurūzų, alyvų ar sojų aliejų.
Plaukų šaknų masažui: 3-5 lašai į 20 g pagrindinio masažo aliejaus ar tepalo.
Kompresams: 5-6 lašai į 0,5 l vandens.
Inhaliacijai: 2-3 lašai į 1 l karšto vandens.
Aromatinei lempai: 1-2 lašai 5 m2 patalpos ploto.
DĖMESIO!
Nevartoti nėščiosioms.
Nevartoti vaikams iki 6 m. amžiaus.
Prieš vartojimą atlikti eterinio rozmarinų aliejaus toleravimo testą.
Vartoti tik išoriškai!