Aprašymas
Augalinių ekstraktų mišinys (pušų pumpurų ir spyglių, šalavijo lapų, cinamono) su kadagių eteriniu aliejumi, Himalajų druska, propoliu, bičių medumi ir joduota druska.
Augalinių pirties ekstraktų poveikis yra kompleksinis: per uoslę ir per odą veikia ne tik mūsų kūną, bet ir sielą. Viena puikiausių ekstrakte esančių eterinių aliejų savybių – sugebėjimas išgryninti orą, kuriuo mes kvėpuojame pirtyje ir vonios kambaryje. Augalinių ekstraktų medžiagos gali veikti kaip antiseptikai, antibakteriniai oro gaivikliai. Malonus jų kvapas ne tik sukuria gerą nuotaiką, bet per kvėpavimo sistemą teigiamai veikia ir visą organizmą. Kitas ekstraktų panaudojimo būdas – tiesioginis poveikis per odą, tai įtrynimai, įvairios vonios, vietinės vonelės ir kt. Tinkamai pasirinktas ekstraktas praskaidrins Jūsų nuotaiką, suteiks energijos ir nuramins. Visiškas, nors ir trumpas, atsipalaidavimas – tai veiksminga, apsaugines organizmo galias stiprinanti priemonė.
SUDEDAMOSIOS DALYS
Pušų pumpurų (Pini gemma) pagrindinė veiklioji medžiaga – eteriniai aliejai, o pušų spygliuose (Pini folia) kaupiasi askorbo rūgštis, raugai, karčiosios medžiagos, flavonoidai. Pušų pumpurų ir spyglių preparatai gali veikti antiseptiškai, slopinti uždegimus ir palengvinti atsikosėjimą. Malonaus pušų pumpurų ir spyglių sakų aromatas gali stiprinti kvėpavimą, žadinti kraujo apytaką, gerinti medžiagų apykaitą.
Šalavijų lapuose (Salvia folium) susikaupia iki 2,5% eterinio aliejaus. Taip pat biciklinių terpenų, triciklinio seskviterpeno cedreno, raugų, triterpeninių rūgščių, flavonoidų, fenolkarboninių rūgščių, flavonoidų, fenolkarboninių rūgščių, vitamino C, karotinoidų, vitamino B, nikotino rūgšties, karčiųjų mineralinių medžiagų, fitoncidų. Šalavijai pasižymi bakteriocidinėmis, priešuždegiminėmis, sutraukiančiomis savybėmis, todėl gali padėti gydyti kvėpavimo takų ligas, sunkiai gyjančias žaizdas, gali veikti raminamai. Šalavijų lapai yra sudedamoji kosulį lengvinančių, nuskausminančių, dezinfekuojančių vaistažolių mišinių dalis.
Cinamonas (cinnamonum verum) naudojamas ne tik kaip, prieskonis, bet ir kaip tradicinės medicinos priemonė, nes jame nėra cholesterolio ir gausu maistinių skaidulų. Cinamonas pasižymi dideliu vitaminų E, K ir B6 kiekiu, o tarp naudingų mineralų gausu kalcio, geležies ir mangano. Cinamono preparatai gali stiprina imuninę sistemą, slopinti uždegimus, padėti persišaldžius, tonizuoti organizmą ir veikti kaip antioksidantas.
Kadagių eterinis aliejus pasižymi stipriomis antiseptinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis, naudojamas gydant įvairias peršalimo ligas ir susilpnėjusį imunitetą. Plačiai vartojamas aromaterapijoje, pirties procedūrų metu, įvairių patalpų orui gryninti.
Himalajų druska yra visiškai natūrali, neapdorota ir chemiškai nevalyta druska. Himalajų druskoje gausu kalio ir mažai natrio, todėl ji nekenkia žmogaus sveikatai. Ji reguliuoja kraujo spaudimą, šalina toksinus, reguliuoja ląstelių pH ir vandens kiekį organizme, stiprina kaulus ir kvėpavimo sistemą, gerina miegą, energizuoja ir jaunina. Himalajų druskos užterštumas nesiekia 1% . Ji švari kaip krištolas, išsaugojus nepaprastas skonio savybes ir energetiką, turtingiausia natūraliais elementais. Himalajų druskos vonia – detoksikuoja, jaunina, atpalaiduoja, stipriai drėkina odą, palankiai veikia esant odos problemoms – dermatitams, niežėjimui.
Propolis (bičių pikis) būna nuo geltonos iki tamsiai rudos ar net žalios spalvos. Kvapas būdingas dervai, topolio ar pušų pumpurams, medui. Garų forma jis gali padėti įsisenėjusiam kosuliui.
Bičių medus yra ypatinga maisto rūšis, sveikatingas maisto produktas iš žiedų nektaro. Cheminė medaus sudėtis – angliavandeniai, baltyminės medžiagos, vanduo, organinės rūgštys, mineralinės medžiagos, fermentai. Medus puikiai tinka pirčių procedūroms. Medų galima tepti ant veido ir ant viso kūno. Jis nuplaunamas pirmiausia šiltu vandeniu, po to šaltu vandeniu. Augaliniai ekstraktai su medumi naudojami viso kūno procedūroms. Pirties ritualų metu naudojami augaliniai ekstraktai su medumi gali gerinti medžiagų apykaitą ir kraujotaką, skatinti riebalų ir prakaito išsiskyrimą. Reguliariai atliekamos procedūros gali atpalaiduoti sustingusius ir skaudančius raumenis, padėti atsikratyti streso ir nemigos, atjauninti odą, teikti jai švelnumo ir sveikatingumo. Svarbiausia taisyklė vartojant – saikingumas ir meilė.
Joduotos druskos sudėtis – NaCl (97%), kalio jodatas, Kl (30+/-10 mg/kg). Pats jodas yra vienas iš 15 žmogaus organizmui būtinų elementų. Jis teigiamai veikia atminties procesus, reikalingas palaikyti normalias skydliaukės funkcijas, reikalingas hormonų gamybai. Pagrindinė joduotos druskos funkcija – kompensuoti jodo trūkumą organizme.
TINKA NAUDOTI
Šis augalinių ekstraktų mišinys naudojamas pirtyje skatina prakaitavimą, gražina prarastas jėgas, žvalina.
Prieš vartojimą ekstraktą būtina gerai sumaišyti, pavartant buteliuką.
Galima naudoti:
Pirtims
Inde vantoms mirkyti sumaišykite apie 4 litrus karšto vandens ir 45-50 ml ekstrakto. Dalį ekstrakto įpilkite į atskirą indą ir iš jo po truputi pilkite ant įkaitusių akmenų. Galima karščiui atsparų indą su ekstraktu padėti ant įkaitusių akmenų, kad būtų pastoviai juntamas malonus aromatas. Mišinyje išmirkytomis vantomis masažuokite kūną, vanokitės.
Voniai
45-50 ml ekstrakto supilkite į vandenį, kuriame maudysitės.
Rankų ir kojų vonelėms
Pasiruoškite vonelėms vandenį, kurio geriausia temperatūra 38 ℃. Į vandenį pilkite 45-50 ml ekstrakto (gerai pavartant buteliuką). Rankas merkite iki pat žasto vidurio ir palaikykite 10-15 minučių. Baigiant procedūrą, rankas reikia aplieti šaltu vandeniu. Rankas grūdina kontrastinės vonelės. Rankos panardinamos paeiliui į šiltą vandenį. Kojoms pasiruoškite karštą vandenį ir įpilkite 45-50 ml ekstrakto. Patogiai sėdint ir atsipalaidavus, kojos 20 minučių įmerkiamos į karšto vandens vonelę su ekstraktu. Vandeniui kiek ataušus, pripilama karšto vandens. Toks kojų šildymas tinka, kai žmogus labai sušalęs arba persišaldęs. Po šios procedūros kojos nušluostomos. Vėsios vonelės grūdina kojas, mažina venų išsiplėtimą, minkština sukietėjusių ir sutrūkinėjusių pėdų odą.
SAUGAUS NAUDOJIMO PATARIMAI
Skirta tik išoriniam naudojimui. Nepatartina vieną ekstraktą su tuo pačiu eteriniu aliejumi naudoti ilgą laiką. Nenaudoti neskiesto ekstrakto tiesiai ant odos, taip pat jo tiesiogiai nepilti ant įkaitusių akmenų. Saugotis, kad neskiestas ekstraktas nepatektų į akis. Patekus – akis plauti vandeniu. Saugoti nuo vaikų. Prieš naudojant augalinius ekstraktus rekomenduojama pasitikrinti alerginį jautrumą: 2-3 lašais ekstrakto patepti dilbio odą. Jei po kurio laiko oda paraus ar ims niežėti, šio ekstrakto nenaudokite.
Nėščioms moterims bei turintiems įvairių sveikatos sutrikimų žmonėms dėl ekstrakto naudojimo rekomenduojama pasitarti su gydytoju.